Marakéš

Marakéš, též známý jako "červené město", je dalším a historicky nejdůležitějším „královským městem“ Maroka. Je hlavním městem jihozápadní oblasti Marrakech-Tensift-Al Haouz . Marakéš leží mezi úpatím zasněžených vrcholků pohoří Atlas a pouští Sahara a bezpochyby patří mezi nejkrásnější
a nejfantastičtější města Afriky. Jako mnoho severoafrických měst zahrnuje Marakéš staré opevněné město Medina a přilehlé moderní části tzv. Gueliz. Nachází se zde nespočet historických budov a pozoruhodností.

Djemaa el-Fna

Toto náměstí je centrem Mediny a kulturního dění města. Pro návštěvníky Marakéše se zde naskýtá jedná z nejpůsobivějších scén pod širým nebem. Náměstí se hemží typickými prodavači vody, akrobaty, zaříkávači hadů, krotiteli opic, žongléry a tanečníky. Je to místo prodavačů ovoce, koření, hadích kůží, výrobků z kůže a kovů, typické pomerančové šťávy a všeho, co ve svých krásách
může Maroko nabídnout. Náměstí je obklopeno kavárnami, kde můžete ochutnat pravou marockou kávu a všudypřítomný přeslazený mátový čaj. Nezapomenutelná je Djeemaa el-Fna v noci.

Mešita Kutubia

Nachází se v blízkosti Djemaa el Fna , je 69m vysoká a patří k nejvýznamnějším mešitám v Maroku. Z rodiny tří slavných minaretů (Tour Hassan v Rabatu a Giralda ve španělské Seville) patří k nejlépe zachovaným. Název mešity je odvozen
od slova kutub (kniha). Věž minaretu je zdobená čtyřmi měděnými koulemi a je jednou z největších mešit na světě. Pojme až 25.OOO věřících.

Palais el Badi

Byl vystavěn v 16. století a patřil k nejpozoruhodnějším stavbám v Maroku. Na jeho výstavbu byli použity nejdražší materiály až z daleké Indie, zlato
ze Súdánu, italský mramor, slonovina, drahé kameny a vzácný cedr z blízkého pohoří Atlas. Dnes jsou jeho ruiny krutou připomínkou zničující války. V 17.století byl el Badi vydrancován a materiál převezen na stavbu paláce sultána Ismaila Muláje v Meknésu. Říká se, že palác míval třistašedesát pokojů a sultánu Mulájovi trvalo celých dvanáct let honosnou výzdobu paláce el Badi zničit.

Palais de la Bahia

Je palác a soubor zahrad vystavěný na konci 19. století o rozloze 8.000 m2.
V době výstavby byl považován za nejkrásnější palác své doby. Na jeho výstavbu byli najati nejlepší řemeslníci z celého Maroka a severní Afriky. Novější část je obrovský palácový komplex obsahující luxusní apartmány s výhledem na nádvoří osázené stromy. Palác je veřejnosti přístupný jen z části, protože jeho část stále využívá královská rodina.

Marakéšské muzeum

Muzeum se nachází v paláci Dar Menebhi, který byl vystavěn na konci 19. století. V roce 1997 byl palác restaurován a přeměněn na muzeum. Dům představuje vrchol klasické andaluské architektury s fontánami v centrálním nádvoří, tradičním sezením, složitými mozaikami a ojedinělými řezbářskými pracemi. Muzeum pořádá výstavy moderního i tradičního marockého umění.
Jsou zde k vidění výstavy historických mincí a knih, židovské keramiky, ukázky
berberských a arabských řemesel a mnoho dalších historických zajímavostí.

Marakéšské zahrady

Ve městě se nachází bezpočet míst plné zeleně a několik botanických zahrad
s exotickými druhy rostlin a ptactva, které lze nalézt jen na území severní Afriky. Většina míst je volně přístupná veřejnosti a je opravdovou oázou uprostřed vyprahlé země.