Dovolená

Kdy?

Do Maroka se jezdí na jaře nebo na podzim, protože v letních měsících zde teploty dosahují opravdu extrémních hodnot.

Jak?

Pro občany České republiky s platným cestovním pasem neplatí vízová povinnost při vstupu nepřesahující dobu 90 dnů.

Pro dlouhodobý pobyt v Maroku je nutné zažádat o vystavení osobního identifikačního dokladu na úřadovně "Sureté nationale" v místě bydliště v Maroku.

Do Maroka se můžete vydat na vlastní pěst nebo využít nabídky cestovních kanceláří.

Jídlo, ubytování, ceny

Marocká kuchyně je směsí kuchyně arabské, perské, berberské a francouzské. Vyznačuje se jednoduchostí. Jedná se především o různé variace dušeného jehněčího nebo kuřecího masa. K nejznámějším patří luštěninová polévka harira (s kousky jehněčího nebo kuřecího masa), tajin (dušené kousky jehněčího nebo kuřecího s vydatnou porcí zeleniny), tradiční kuskus (spařená do kuliček tvarovaná krupice z pšenice, ječmene nebo prosa), směsi pikantních salátů připravovaných z rajčat, lilků, paprik a mrkve, všudypřítomné pomeranče, žluté melouny, hroznové víno, šťavnaté plody kaktusů a přeslazený mátový čaj.
Vyjímkou nejsou také speciality jako dušený jehněčí mozeček s nasekanými játry či holoubata. K Maroku neodmyslitelně patří nepřeberné množství koření rozmanitých barev a vůní.

Ceny v restauracích nejsou vysoké (od 20 MAD), ale mohou se lišit. Jídelní lístky jsou téměř vždy, vedle arabšitiny, také ve francouzštině. Na alkohol v Maroku narazíte jen zřídka a je poměrně drahý. Prodává se ve specializovaných obchodech a luxusních restauracích. I přesto se doporučuje v Maroku alkohol raději nepít.

Ceny ubytování se zde pohybují od několika MAD za laciné hotely až k velmi vysokým částkám v luxusních apartmánech ve městech Agadir nebo Casablanca.

Pozor, MAD není volně směnitelnou měnou. Je směnný v českých i zahraničních bankách pouze na předchozí vyžádání. Proto se doporučuje do Maroka cestovat
s eury, britskými librami nebo americkými dolary a směnit je za dirhamy
až na místě (letiště, směnárny, banky). Je zde také možnost využití mezinárodních platebních karet k výběru z bankomatů. Při cestě z Maroka
je nutné zbylé dirhamy utratit nebo proměnit zpět na eura nebo dolary. Vývoz marocké měny je limitován částkou 1000 MAD .

Ceny pohonných hmot se pohybují v rozmezi 8 - 10 MAD za litr.

Očkování

Pro cestu není třeba speciální očkování. Pouze v případě cest do odlehlých míst se doporučuje očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.